پنجشنبه ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
دهه هشتادی‌ها و 10فعالیت انقلابی

ویژه‌برنامه‌های بنیاد فرهنگی رضوی به مناسبت دهه مبارک فجر با عنوان «نسل فاطمی، نسل انقلابی» و با شعار «تا انقلاب مهدی، نهضت ادامه دارد...» برای اجرا در مجموعه مدارس امام رضا (ع) و مدارس تحول‌خواه مشهد اعلام شد.

معاون بنیاد فرهنگی رضوی با اعلام این خبر گفت: برنامه‌های ویژه دهه مبارک فجر بنیاد فرهنگی رضوی شامل 10عنوان اصلی است که به طور رسمی از ابتدای دهه فجر شروع می‌شود و تا پایان این دهه مبارک به طول خواهد انجامید، در مجموع این برنامه‌ها بیش از 15هزار مخاطب را پوشش خواهد.

رئیسیان‌زاده در ادامه به شاخص‌های تدوین این برنامه‌ها اشاره کرد و افزود: با توجه به قرار داشتن در ایام دهه فاطمیه، در کنار اینکه در طراحی و تامین محتوای این برنامه‌ها، پاسداشت ایام شهادت حضرت فاطمه (س) مد نظر بوده است، توجه به مقوله نشاط و شادی مومنانه دانش‌آموزان را هم رعایت کرده‌ایم تا این عزیزان به معرفت لازم از انقلاب اسلامی و حضرت زهرا (س) نائل شوند.

*

نسل فاطمی فعالیت انقلابی می‌کند

 جعفر رئیسیان‌زاده درباره چگونگی طراحی این برنامه‌ها گفت: پس از برگزاری جلسات متعدد با حضور مدیران، خادمان تربیتی، کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه تربیت و پس از دریافت ایده‌ها و نظرات مختلف و همچنین مرور آنچه در گذشته در مدارس ما انجام شده بود این بسته ویژه با عنوان «نسل فاطمی، نسل انقلابی» و با شعار «تا انقلاب مهدی نهضت ادامه دارد...» طراحی شد.

این مدیر فرهنگی در همین زمینه ادامه داد: توجه به فعال‌سازی و مشارکت دانش‌آموزان در طراحی و اجرای برنامه‌ها، توجه به مشارکت فعال کادر تربیتی به ویژه معلمان، تدارک برنامه‌هایی که جلب مشارکت والدین را در پی دارد، توجه به امیدآفرینی و نشاط در برنامه‌ها، توجه به نقش مدرسه در محله و حوزه اجتماعی‌اش از جمله شاخص‌هایی هستند که در تدوین برنامه‌های ویژه دهه فجر مد نظر داشته‌ایم.

*

کتیبه‌های فاطمی با نقش 4نسل از شهیدان

معاون بنیاد فرهنگی رضوی در ادامه به ذکر عنوان و ویژگی برنامه‌های ویژه دهه فجر این بنیاد پرداخت و گفت: «دیوارنگار فجر» عنوان اولین برنامه‌ای است که طراحی کرده‌ایم. این برنامه در همه مقاطع تحصیلی از پیش‌دبستانی تا متوسطه دوم اجرا خواهد شد. این برنامه در دو بستر داخل و بیرون مدارس اجرا می‌شود و با در نظر گرفتن تلاقی ایام فاطمیه با دهه فجر شامل چند محصول اصلی کتیبه، پرچم، پوستر و تخته شاسی می‌شود. محتوای کتیبه‌ای که به مدارس اعطا می‌شود شامل سه بخش است: بخش اول در پاسداشت حضرت ام‌ابیها (س)، بخش دوم منقش به تصاویر شهدای انقلاب اسلامی، شهدای دفاع مقدس، شهدای علمی و شهدای مدافع حرم و بخش سوم شعارهای انقلابی. همچنین دانش‌آموزان و خادمان تربیتی یا والدین می‌توانند از محتوای خلاقانه‌ای به صلاحدید خودشان برای فضاآرایی داخل و بیرون مدارس استفاده کنند. تخت شاسی‌ها و پوسترها هم به مجموعه‌ای از بیانات رهبر انقلاب اسلامی باعنوان خاندان ویرانی، مجموعه داستانک‌هایی درباره شخصیت‌های موثر در انقلاب اسلامی و مجموعه اینفوگرافیک‌هایی درباره دستاوردهای انقلاب اختصاص دارد

سرود انقلابی با عنوان «گلبانگ آزادی» دومین برنامه همگانی است که مجموعه مدارس امام رضا (ع) در همه مقاطع تحصیلی اجرا خواهند کرد. به گفته رئیسیان‌زاده هر مدرسه می‌تواند از 2 تا 5 گروه سرود داشته باشد. این گروه‌ها در سطح مدرسه، مدارس همسایه و مساجد محل اجرا خواهند داشت و همچنین یک گروه 500نفره از دانش‌آموزان مدارس امام رضا (ع) در افتتاحیه و اختتامیه برنامه‌های ویژه دهه فجر مشهد شرکت و اجرا خواهند داشت.

*

دهه هشتادی‌ها به دیدار خانواده شهدا می‌روند

رئیسیان‌زاده در ادامه به ویژه برنامه «زیر سایه شهیدان» اشاره کرد و گفت: این برنامه در مقاطع تحصیلی دبستان دور دوم، و متوسطه اجرا خواهد شد و این دانش‌آموزان در ایام دهه فجر به دیدار خانواده شهدای انقلاب اسلامی و غبارروبی مزار شهدای انقلاب اسلامی خواهند رفت. به همین منظور لیستی از خانواده‌های شهدای انقلاب اسلامی تهیه و در اختیار خادمان تربیتی مدارس قرار داده‌ایم. در کنار دیدار خانواده شهدا و غبارروبی، فعالیتی با عنوان شهید پژوهی تعریف کرده‌ایم و دانش‌آموزان به جمع‌آوری اطلاعاتی از شهدای انقلاب پرداخته و آن را سر صف یا در کلاس‌ها برای دوستانشان قرائت خواهند کرد.

«روایت پیروزی» دیگر برنامه‌ای است که بنیاد فرهنگی رضوی در ایام دهه فجر اجرا خواهد کرد و شامل دو بخش خواهد بود. به گفته قائم مقام بنیاد فرهنگی رضوی، این برنامه در مقاطع پیش‌دبستانی و دبستان دور اول با عنوان «زباله‌دان تاریخ» در قالب نمایش عروسکی و در مقاطع بالاتر در قالب سلسله جلسات روایت انقلاب توسط راویان انقلاب اسلامی مشهد اجرا خواهد شد.

رئیسیان‌زاده همچنین از سه ویژه برنامه مختص مقطع متوسطه مدارس امام رضا (ع) نام برد و گفت: «مشهد57» «تریبون آزاد» و «نذر انقلاب» برنامه‌های مختص دانش‌آموزان بزرگسال ما است. در ویژه‌برنامه «مشهد57» دانش‌آموزان در قالب اردوهای مختلف از تنها موزه زنده زیارت دنیا که اخیرا باعنوان «موزه زنده زیارت دوست‌داشتنی» افتتاح شد بازدید می‌کنند و با اتفاقات منجرشده به انقلاب اسلامی در سال 57 آشنا خواهند شد. در ویژه‌برنامه «تریبون آزاد» از اساتید تاریخ و راوی انقلاب اسلامی دعوت کرده‌ایم تا در جمع دانش‌آموزان حاضر شوند و به شبهات و سوالات آنها پاسخ دهند؛ دانش‌آموزان هم می‌توانند بدون هیچ دغدغه‌ای هرآنچه در ذهن دارند سوال کنند. ضمن اینکه در این بخش دو برنامه عمومی هم در نظر گرفته‌ایم؛ در برنامه اول که با حضور استاد وحید جلیلی برگزار خواهد شد به مجموعه حوادث و اتفاقاتی که به انقلاب اسلامی منتج شد خواهیم پرداخت و در برنامه دوم با حضور آقای محمد سعید احدیان اتفاقاتی که بعد از انقلاب رخ داد را بررسی خواهیم کرد. ویژه برنامه «نذر انقلاب» هم با هدف آشنایی دانش‌آموزان با مناسک دینی طراحی شده و طی آن این عزیزان اقدام به برپایی ایستگاه‌های صلواتی در مقابل مدارس یا در راهپیمایی 22بهمن خواهند نمود.

*

سفره نذری به نیابت از شهدای انقلاب

جلب مشارکت والدین یکی دیگر از شاخص‌های بنیاد فرهنگی در طراحی ویژه‌برنامه‌های دهه فجر بوده است و به همین منظور مسئولان این بنیاد «سفره فاطمی» را طراحی کرده‌اند. به گفته معاون بنیاد فرهنگی رضوی در ویژه‌برنامه «نذر فاطمی» دانش‌آموزان همه مقاطع تحصیلی به کمک والدین‌شان اقدام به آماده‌سازی نذری به نیابت از شهدای انقلاب اسلامی می‌کنند و پس از آن، این نذری را در مدارس و محل توزیع خواهند کرد.

دانش‌آموزان مدارس امام رضا (ع) در ایام دهه فجر می‌توانند اقدام به تولید برنامه‌های رادیویی کنند. رئیسیان زاده با اعلام این خبر افزود: ویژه برنامه «رادیو انقلاب» را به همین منظور طراحی کرده‌ایم. طی این برنامه دانش‌آموزان می‌توانند به کمک خادمان تربیتی مدارس و با استفاده از محتوایی که ما در اختیارشان قرار داده‌ایم اقدام به تولید برنامه‌های رادیویی کوتاه کنند تا در فاصله بین کلاس‌ها یا در اوقات فراغت دانش‌آموزان از بلندگوی مدارس به نام خودشان پخش شود.

این مدیر فرهنگی همچنین از آماده‌سازی یک بسته محتوایی رسانه‌ای برای توسط این بنیاد خبرداد و گفت: با همکاری مجموعه‌های مرجع مانند دبیرخانه جشنواره عمار، پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب و دیگر مجموعه‌های ذی‌صلاح، یک بسته رسانه‌ای آماده کرده‌ایم که در آن مجموعه‌ای از کارتون‌ها، فیلم‌های کوتاه، کلیپ‌ها و سرودها جاسازی شده است. مسئولان مدارس امام رضا (ع) می‌توانند در زمان‌های فراغت دانش‌آموزان از این مجموعه برای آشنایی آنها با انقلاب اسلامی استفاده کنند.

*

رتبه‌های برتر جایزه می‌گیرند

به گفته این مدیر فرهنگی، فعالیت مدارس و دانش‌آموزان توسط داوران و تیم ارزیابی بنیاد فرهنگی رضوی در حین و بعد از اجرای برنامه‌ها بررسی خواهد شد و در پایان دهه فجر به مجموعه مدارس و دانش‌آموزان برتر در هر ویژه‌برنامه جوایزی اعطا می‌شود.

رئیسیان زاده در پایان از همکاری این بنیاد با مجموعه مدارس تحول‌خواه مشهد که بیش از 100مدرسه هستند خبر داد و گفت: ارائه بسته‌های محتوایی، برگزاری ویژه‌برنامه «روایت پیروزی» و برگزاری «تریبون آزاد» خدماتی است که بنا شده است به این مدارس ارائه شود تا دانش‌آموزان این مجموعه‌ها هم بیش از پیش با انقلاب اسلامی و برکات آن آشنا بشوند.