دوشنبه ۱۴۰۰/۹/۱
بسته فرهنگی دبیرستان دخترانه امام رضا(ع) برای هفته کتاب/ از بازدید انتشارات قدس تا آغاز به کار نشریه الکترونیکی

هفته‌ بزرگداشت کتاب و کتاب‌خوانی، یکی از بهترین مناسبت‌های سال برای استفاده به نفع نشر و درونی سازی اهداف مطالعه بین قشر در حال تحصیل کشورمان است. در این روزهای فرهنگی، هر یک از مدیران و مربیان دخیل در نظام آموزش و پرورش به شکلی سعی می‌کنند دانش آموزان را از مسیر مطالعه فرا درسی با جهانی بزرگتر از چارچوب مدرسه آشنا سازند.


بازدید از انتشارات قدس
دبیرستان دخترانه متوسطه اول امام رضا(ع) واحد 12و19 در کنار دیگر واحدهای تحصیلی امام رضا(ع) ضمن برنامه‌ریزی بسته‌ای فرهنگی با عنوان «ایستادن روی شانه‌های دنیا»، سعی دارد ذائقه مطالعه محصلان خود را تحت تاثیر قرار دهد. در آغاز این هفته، 50 نفر از دانش آموزان برگزیده پایه نهم این دبیرستان با همراهی اولیاء آموزشگاه از روزنامه قدس، یکی از مجموعه‌های انتشاراتی آستان قدس رضوی بازدید به عمل آوردند.
این برنامه با هدف آشنایی دقیق‌تر دانش آموزان با فرایندهای تولید محتوای رسانه‌ای، انواع عرصه‌های تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی و کیفیت چاپ و نشر محصولات مکتوب در نظر گرفته شد. بازدید از تمامی بخش‌های فرهنگی، اداری و فنی انتشارات، گپ و گفت یکی از دست‌اندرکاران مجموعه با دانش آموزان در رابطه با تاریچخه فعالیت مجموعه، انواع کاغذها، نحوه کار دستگاه‌های چاپ، انواع محصولات چاپی مجموعه از روزنامه، سالنامه، مجله، کتب‌ کودک و نوجوان و کم و کیف بازتاب اخبار در روزنامه قدس، از جمله اتفاقات این بازدید بود.


رویدادی با تکیه بر کتاب و کتابخانه
اما سایر رویدادهای پیش‌بینی شده برای این هفته دانش آموزان واحد 12و19 شامل به اشتراک گذاشتن روزانه یک فصل از رمان «دختر شینا» بین همه گروه‌های کلاسی در قالب برنامه «به وقت رمان»، راه‌اندازی کتابخانه‌ای به نام « شهید قاسم سلیمانی» در قالب کتابخانه باز، عضویت نیمه بهای همه دانش آموزان در سازمان کتابخانه‌های آستان قدس رضوی، همچنین فراهم کردن زمینه ثبت نام در کتابخانه الکترونیکی آستان قدس و بازدید مجازی از کتب و استفاده از تازه‌های نشر  و نیز برقراری ارتباط میان مدرسه با کتابخانه امام خمینی(ره) برای گسترش دامنه مطالعه دانش آموزان هستند.


حضور فرهنگی دانش آموزان
در کنار به اجرا گذاشتن ایده‌های مرتبط با کتاب و کتابخانه، برنامه‌هایی با حضور و نقش آفرینی بیشتر دانش آموزان از قبیل برپایی نمایشگاه کتاب با عنوان «شهید علی لندی» در فضای مدرسه با فروش کتاب و محصولات فرهنگی و هدیه دادن کتاب به بازدیدکنندگان و همچنین آغاز به کار نشریه الکترونیکی «رضوان» به منظور انعکاس بهتر فعالیت‌های آموزشی و پرورشی آموزشگاه از اول این هفته در نظر گرفته شده است.